Tο σαββατοκύριακο 21-22 Οκτωβρίου  στον Μαραθώνα , ο ΑΣΗ υπο την αιγίδα της ΟΜΑΕ διοργάνωσε με την πολύτιμη βοήθεια του δήμου Μαραθώνα διοργάνωσε τον 2ο αγώνα του Mediteranean drift challenge μαζί με τον τελευταίο αγώνα του πανελληνίου πρωταθλήματος drift.

Πάνω απο 2500 θεατές πέρασαν και  έκατσαν στις κερκίδες της πίστας , ενώ ο καιρός ήταν πολύ καλός όλο το διήμερο.

76 συμμετοχές !! βρεθήκαν στα πιτς , οι κορυφαίοι drifter και ομάδες απο Ουκρανία , Κύπρο και Ελλάδα ενώ να πούμε οτι το επίπεδο των μαχών-οδηγών-αυτοκινητων  ήταν απο τα πλέον υψηλότερα της Ευρώπης!!

Η σχεδίαση της πίστας ήταν πολύ ανοιχτή μαζί με κάποια κλειστά τεχνικά κομμάτια στα οποία οι οδηγοί σχεδόν ακουμπούσαν και όπως μπορείτε να φανταστείτε  το θέαμα εκτοξεύθηκε καθώς και  ήταν λογικό οι μάχες που έγιναν να μείνουν στην ιστορία.

Στο  βάθρο της street leegal για το πανελλήνιο πρωτάθλημα  ανέβηκαν οι Τουφεκιας στην 1η θέση μετά απο φοβερή οδήγηση , με 2ο τον Μανή  και 3ο τον Ανδρουτσοπουλο  ενώ να σημειωθεί οτι τα περάσματα τουλάχιστον της πρώτης πεντάδας ήταν για κατηγορία pro !!

Στην κατηγορία pro του πανελληνίου πρωταθλήματος νικητής ήταν ο πολύ μαχητικός Τουντας ο οποίος οδήγησε πάρα πολύ καλά με ελάχιστα λάθη και κατάφερε να νικήσει επάξια τον τρομερό Λυμπερη Μ απο την Σάμο με το απίστευτο silvia του.

Στην τρίτη θέση κατάφερε να ανέβει ο αθόρυβος και πολύ σταθερός Λεοντής με τέταρτο άλλον ενα σαμιώτη οδηγό τον νεαρό Μιλιωτη όπου έχει ανέβει επικίνδυνα και σε λίγο καιρό θα μιλανε όλοι γι αυτόν..

Στον αγώνα του Mediteranean drift challenge έγινε πραγματικά σφαγή!!

Πάνω απο 8 οδηγοί φλέρταραν την πρώτη θέση . . .Χαντζαρας , ela koko , Νικολαου , Τσουρι , Φρανζεσκου , Golovnya , Miller , Λυμπερης Μ ,    και τελικά αυτοί που έφτασαν μέχρι τον τελικό ήταν οι Χαντζαρας και Ela Koko απο την Κύπρο με τελικό νικητή τον Έλληνα οδηγό.

Η οδήγηση των 2 φιναλίστ απλά ήταν οτι δυνατότερο έχουμε δει μέχρι τώρα στην χώρα μας.

Στην τρίτη και τέταρτη θέση τερμάτισαν οι Max Miller απο Ουκρανία με το απίθανο toyota altezza του  και ο σερίφης Σέρτζιο Γρηγοριου απο την Κύπρο.

Mετα το τέλος των τρελών μαχών , έγιναν και οι απονομές  με πάρα πολύ κόσμο να χειροκροτεί τους νικητές ενώ να σημειώσουμε οτι  η  παρουσία του δημάρχου κ Ψινακη έδωσε άλλο χρώμα !!