Το σαββατοκύριακο 24-25 Μαρτίου η start line με την βοήθεια της proaction διοργάνωσαν τον 1ο αγώνα απο τους 7 για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Valvoline Drift στην σχολή μηχανικού στο Λουτράκι υπο την αιγίδα του Δήμου Λουτρακίου.

Πάνω απο 1500 θεατές παρακολούθησαν τους καλυτέρους οδηγούς της Ελλάδας να μάχονται για μια θέση στο βάθρο.

Τουλάχιστον 8 οδηγοί φάνηκαν να είναι ικανοί για να ανέβουν σε ενα απο τα τρία σκαλιά του βάθρου , ενώ η πολύ εντυπωσιακή σχεδίαση της πίστας έδωσε απίστευτο θέαμα σε όλους τους θεατές , ενώ συγχρόνως η οδηγική απόλαυση των οδηγών απογειώθηκε !!!

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα και συγκεκριμένα στην κατηγορία street leegal , ο γνωστός σε όλους και μοναδικός spiner Γρηγορίου μετά απο απίστευτα σταθερή οδήγηση,  κέρδισε επάξια την πρώτη θέση για πρώτη φορά στην καριέρα του και αποθεώθηκε απο τα χειροκροτήματα των θεατών.

Στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε ο πάρα πολύ ανεβασμένος Φίστας όπου έδωσε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Στον μικρό τελικό μονομάχησαν οι Δήμος και Κηπουρός με τελικό νικητή και τρίτο στο βάθρο τον πολύ φρέσκο Δημο όπου ήταν και αυτός ένας απο τις εκπλήξεις  της leegal.

Τέλος στην 4η θέση ανέβηκε ο Κηπουρός μετά απο πολύ καλή παρουσία σε όλη την διάρκεια του διημέρου.

Στην κατηγορία Pro εγινε της τρελής  . . . .  πάνω απο 8 οδηγοί στόχευαν το βάθρο και όπως ήταν αναμενόμενο δόθηκαν τρελές μάχες για την κατάκτηση του βάθρου.

Οι αιώνιοι αντίπαλοι Χαντζαράς και Χάρκας νίκησαν ολες τις μάχες τους και βρέθηκαν στον τελικό μαζί , πράγμα που φυσικά και άρεσε σε όλους μιας και το θέαμα ήταν δεδομένο οτι θα πιάσει κόκκινο!!

Νικητής μετά απο ενα συγκλονιστικό καπνισμένο τελικό αναδείχτηκε ο Χαντζαράς με πολύ επιθετική και θεαματική  οδήγηση.

Στην δεύτερη θέση ανέβηκε ο πάντα σταθερός και εντυπωσιακός Χαρκας ο οποίος στην δεύτερη μάχη του με τον περσινό πρωταθλητή έχασε τη ευκαιρία να πάει σε suden deth όταν μετά απο ζημιά του Χαντζαρα δεν μπόρεσε να περάσει την γραμμή του τερματισμού και έκανε τετακέ.

Η μεγαλύτερη έκπληξη του διημέρου όμως δεν ήταν οι πρώτες δυο θέσεις αλλά η τρίτη !!

Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο περσινός πρωταθλητής της κατηγορίας street leegal , ο απίστευτα καλός Ντουφεκιάς ο οποίος μετά απο πολύ ώριμη οδήγηση και συνεχώς βελτιωμένη απόδοση εντυπωσίασε στην ακυρολεξία τους πάντες.

Στην τέταρτη θέση ανέβηκε άλλος ένας νέος οδηγός ο Δρουγας απο την Καλαμάτα όπου και αυτός οδήγησε πολύ έξυπνα και σταθερά ενώ άφησε πολλές υποσχέσεις για τους επόμενους αγώνες.

Οι πολύ καλοί Δημητρόπουλος και Λεοντής έκλεισαν την τελική εξάδα δίνοντας και αυτοί τρελό θέαμα στους θεατές , ενώ οι (νέοι) Ασμανιδης –  Δαγλης με την παλιά καραβανά  Πλουμιστό και τον  Ασλανη συμπλήρωσαν  την πολύ δύσκολη τελική δεκάδα του πρώτου αγώνα.

Ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος μετακομίζει στης Σέρρες 28-29 Απρίλιου με οργανωτή την ΛΑΜΣ πάντα με την βοήθεια της proaction.